Za preskakovanje čakalnih vrst je bilo treba plačati tudi 20.000 evrov. Foto: BoBo
Za preskakovanje čakalnih vrst je bilo treba plačati tudi 20.000 evrov. Foto: BoBo

Iztok Požar je na sodišču priznal krivdo, in sicer plačilo 20.000 evrov podkupnine. Sodnica Nina Drozg Draganič mu bo kazen izrekla 31. januarja. S tožilstvom se Požaru in njegovi odvetnici Špeli Mesesnel ni uspelo dogovoriti o kazni. Tožilka Bojana Pogorelec je namreč Požarju ponudila 10 mesecev zaporne kazni, ki bi jo odslužil z družbenokoristnim delom, in denarno kazen, kar je po prepričanju odvetnice Mesesnelove prestroga kazen, glede na to, da je razkritje prakse podkupovanja v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana zasluga Požarja.

Namen kaznovanja gotovo ni ta, da bi osebe, ki prijavijo kaznivo dejanje, še same utrpele take posledice, kot če tega ne bi storile. To ni namen države, s tem se storilce odvrača od prijavljanja kaznivih dejanj. Obtoženi je sesul sistem podkupovanja v zdravstvu, zdaj naj gre pa v zapor.

Odvetnica Špela Mesesnel

Odvetnica je sodnemu senatu predlagala, naj Požarju izreče "le" pogojno kazen. Izpostavila je smrt partnerice in da danes sam skrbi za najstniško hčer. Tožilstvu je očitala licemerstvo in dodala, da "ko gledaš bližnjega, ki ti umira, bi naredil vse, da bi ga rešil, čeprav veš, da je nekaj kaznivo". Ravnanje svojega klienta je pripisala nedelovanju zdravstvenega sistema, zaradi česar so ljudje sploh iskali načine, kako hitreje priti do zdravnika.

"Namen kaznovanja gotovo ni ta, da bi osebe, ki prijavijo kaznivo dejanje, še same utrpele take posledice, kot če tega ne bi storile. To ni namen države, s tem se storilce odvrača od prijavljanja kaznivih dejanj. Obtoženi je sesul sistem podkupovanja v zdravstvu, zdaj naj gre pa v zapor," je vprašala odvetnica.

Miletić ni priznal krivde

Krivde pa ni priznal Aleš Miletić, ki mu Specializirano državno tožilstvo očita, da je prvoobtoženemu v tej zadevi Urošu Smiljiču njegovo podjetje izdelalo kaljena stekla za prijatelja in steklo za kuhinjsko omarico zanj. V zameno naj bi Smiljič nekdanji partnerici Miletića uredil pregled pri želeni zdravnici v UKC-ju Ljubljana. Miletić je danes krivdo zavrnil, češ da ni šlo za podkupnino, saj da njegovo podjetje večkrat podarja odpadno steklo.

Siva eminenca, ki lahko uredi kar koli

Prvoobtoženi Smiljič naj bi v UKC-ju Ljubljana več let veljal za nekakšno sivo eminenco, ki lahko uredi kar koli. Kot so po hišnih preiskavah oktobra 2016 poročali mediji, naj bi skladiščnik, ki se je predstavljal tudi kot strokovnjak za računovodstvo ali celo kot pomočnik direktorja, med ljudmi veljal za nekoga, ki lahko vse uredi, tudi obravnave mimo čakalnih vrst v zameno za nagrade.

Obtožnica navaja več primerov, ko naj bi Smiljič zahteval in prejel podkupnine od različnih ljudi v zameno za to, da jim je uredil hitrejše preglede, posege ali zdravljenje pri točno določenih zdravnikih. Podkupnine naj bi bile tako v denarju kot tudi v materialnih dobrinah, od piščancev in jajc do kuhinjske omarice.

Tožilstvo obtoženim očita kaznivo dejanje nedovoljenega dajanja daril. Foto: BoBo
Tožilstvo obtoženim očita kaznivo dejanje nedovoljenega dajanja daril. Foto: BoBo

Obtoženih deset oseb in dve podjetji

Specializirano tožilstvo je v tej zadevi obtožnice vložilo zoper deset oseb in dve podjetji. V preiskavi se je znašlo tudi več pripadnikov policije, ki naj bi v zameno za Smiljičeve usluge temu med drugim uredili več poletov s policijskim helikopterjem za različne osebe in priskrbeli informacije iz policijskih evidenc o različnih osebah.

Obtožnica med uporabniki Smiljičevih storitev navaja tudi nekdanjega direktorja uprave za policijske specialnosti Roberta Sušanja, komandirja policijske postaje Gornji Petrovci Viljema Trplana, vodjo letalske enote policije Damjana Bregarja in nekatere zaposlene v tej enoti. Naštetih ni med soobtoženimi, osebe s posebnimi pooblastili namreč preganja oddelek specializiranega tožilstva za preiskovanje in pregon uradnih oseb s posebnimi pooblastili. Tako ni znano, kdo izmed njih se bo morda še zagovarjal pred sodiščem.

Je pa tožilka Bojana Pogorelec sodišču kot dokaz predlagala še nekatere listine, ki izhajajo prav iz preiskave posebnega oddelka tožilstva, med drugim dnevnik poletov helikopterjev, tedenski razpored dela pilotov za konkretno obdobje, sklepe o izredni odpovedi pogodbe o zaposlitvi Sušnju in opomine trem policijskim pilotom, pa tudi poročilo o nadzoru nad delom letalske enote policije. Kot so pojasnili na posebnem oddelku tožilstva, je bila v navedeni zadevi na Okrožno sodišče v Ljubljani vložena zahteva za preiskavo.

Predobravnavni naroki se bodo nadaljevali prihodnji teden, ko naj bi se zvrstili še drugi soobtoženi.

Sojenje zaradi podkupnin pri čakalnih vrstah