Obvestila

Ni obvestil.

Obvestila so izklopljena . Vklopi.

Kazalo

Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

MMC RTV 365 Radio Televizija mojRTV × Menu

Radiosfera

169 epizod

Radiosfera

169 epizod


Radiosfera so zgodbe, pogledi, razgledi, spomini, potovanje, znanost, tehnologija, kultura, dediščina, šport, glasba, zabava. Svet, ki ga ujame Prvi jutranji program.

09.05.2024

O mednarodni kampanji za reproduktivne pravice žensk

Letos je minilo petdeset let od sprejetja jugoslovanske ustave, ki je v 191. členu prva na svetu opredelila novo človekovo pravico: pravico do svobodnega odločanja o rojstvu otrok. Na Mirovnem inštitutu in oddelku za sociologijo filozofske fakultete Univerze v Ljubljani so v torek odprli razstavo, ki predstavlja ključne mejnike v zgodovini reproduktivnih pravic v Sloveniji. To pravico so nedavno vpisali v ustavo tudi v Franciji. Ravno te dni pa teče velika mednarodna kampanja za varen in dostopen splav v Evropi. O pomenu reproduktivnih pravic za ženske in celotno družbo se bomo pogovarjali z Majo Koražijo Jereb iz Inštituta 8. marec.


08.05.2024

Na gradbišču novega ljubljanskega zapora

Kakšna arhitekturna naloga je zasnova moškega zapora, katerega kapaciteta bo nekaj manj kot 400 zapornikov? Kako na enem mestu uskladiti potrebo po optimalnem nadzoru in varnostne zahteve ter obenem humane vidike bivanja? In kako lahko sama arhitektura oz. snovanje takšnega prostora pomaga pri resocializaciji? V tokratni Radiosferi odgovorimo na vsa ta vprašanja. In to kar na lokaciji sami. Oziroma nanje odgovori soavtor projekta novega moškega zapora v Ljubljani: arhitekt Davorin Počivašek iz družbe Arhitektov Počivašek Petranovič. Nataša Rašl je obiskala gradbišče na območju nekdanje gramoznice v Dobrunjah.


03.05.2024

Andrej Šifrer - Za prijatelje

Predlogi so bili: Nino Robić - Ura brez kazalcev Andrej Šifrer - Za prijatelje Raiven - Veronika Zmagovalna skladba je Za prijatelje - Andrej Šifrer.


02.05.2024

Kako je biti ekološki čebelar v Berlinu in zakaj je cenjen londonski med?

Čebelarjenje v slovenskih mestih ni novost, ni modna muha in ni posebnost, smo slišali v prvomajski Radiosferi. Tokrat bomo pogled na urbano čebelarjenje še malo razširili, obudili bomo spomin na to, kako so začeli čebelariti na strehi pariške opere, kar velja za »prapok« evropskega sodobnega urbanega čebelarstva. Potem bomo spoznali dva uspešna mestna čebelarja, Mark čebelari v Londonu, Olaf v Berlinu. Ob koncu se bomo vrnili v Ljubljano in vas spomnili, da je bil tudi naš veliki arhitekt Jože Plečnik povezan s čebelami.


01.05.2024

Čebele delajo tudi na praznik dela

Slovenija je čebelarska dežela, saj je pri nas registriranih okoli 10 tisoč čebelarjev. Naša država je tudi pobudnica svetovnega dneva čebel, ki ga zdaj že nekaj let obeležujemo 20. maja. Na praznik dela pa tokrat o čebelah delavkah, ki veljajo za najboljši primer marljivosti, pridnosti in hkrati simbolizirajo moč skupnosti. Vse to se zrcali tudi v številnih slovenskih pregovorih, ki so vezani na čebele. Na primer: »Ko delo vaše opazujem, lenobe svoje se sramujem.« Idiličen podeželski pejsaž s slovenskim čebelnjakom je razglednica, ki lahko obkroži svet, ki prikazuje red, ravnovesje, umeščenost v prostor, ki nam je blizu in sprejeta z družbenim konsenzom. Kaj pa prihod čebel v mesto in posledično čebelarjenje na strehah poslovnih stavb in kulturnih domov? Urbano čebelarjenje je relativno nov pojem, a vsebina, ki se skriva za njim ima dolgo tradicijo. Bojan Leskovec.


30.04.2024

Izšla razširjena izdaja slovenskega vodnika po Trstu

V torkovi Radisferi smo pogledali prek meje k rojakom v Furlaniji-Julijski krajini. Konec lanskega leta je namreč pri Založništvu Tržaškega tiska izšla razširjena izdaja prvega slovenskega vodnika po Trstu. Priročna knjižica z naslovom "Kako lep je Trat" predstavlja slovensko dušo večkulturnega mesta, njeno bogato preteklost in živahno sedanjost. Z avtorji vodnika se je po mestu sprehodila Špela Lenardič.


26.04.2024

Jure Lesar in Krila ptice - Lep dan

Predlogi so bili: Jure Lesar in Krila ptice – Lep dan Lara Baruca – Nabiram zvezde Freekind – Good news Zmagovalna skladba je Lep dan - Jure Lesar in Krila ptice


25.04.2024

V UKC Ljubljana razvili radioaktivno zdravilo, ki uniči celice raka prostate

Na sledi za novico, da so v naši največji bolnišnici uspešno izvedli prvo ciljano radionuklidno zdravljenje, smo se srečali z dr. Katjo Zaletel. Zdravnica, ki vodi Kliniko za nuklearno medicino, je povedala, da razvoj radioaktivnega zdravila še zdaleč ni enostaven. Kolegi specialisti radiofarmacije so ga namreč razvijali v popolnoma aseptičem okolju; za zaščito pred sevanjem pa je bil prostor obdan s tonami svinca. Njihov trud se je izplačal: iz UKC Ljubljana so namreč na začetku aprila (4. 4. 2024) sporočili, da sta novo radioaktivno zdravilo prejela dva bolnika z metastatskim rakom prostate. Več v Radiosferi, ki jo je pripravil Iztok Konc. Foto: UKC Ljubljana


24.04.2024

Znanost in podjetništvo v enem - podjetje Recatalyst

Podjetje Recatalyst se ukvarja z razvojem katalizatorjev naslednje generacije za gorivne celice, s čimer želijo trgu predstaviti alternativo fosilnim gorivom in motorjem na notranje izgorevanje. Podjetje je nastalo kot spin-out iz Kemijskega Inštituta v Ljubljani, v letu 2021 sta ga ustanovila dr. Matije Gatala in Tomaža Bizjaka. Slednjega smo povabili pred mikrofon in povprašali, v čem sta si znanost in podjetništvo podobna in v čem se razlikujeta, pa tudi kdaj bomo izdelek startupa leta 2023 preizkusili tudi v praksi. Odgovorom prisluhnemo v podjetniški Radiosferi.


23.04.2024

Govorni pomočnik in nova rubrika Jezik na MMC-ju

Z Alenko Kovačič, vodjo Govorne izvedbe na Radiu Slovenija, več o projektu, ki poteka v duhu povezovanja in brisanja notranjih meja v naši RTV hiši. Radijske vsebine, ki se ukvarjajo z jezikom, se namreč zdaj selijo na MMC in bodo tako na voljo še širši publiki, poleg zelo uporabnega projekta, ki pa je krovni radiotelevizijski. V obeh primerih so svoja znanja združili tako radijski lektorji in fonetičarki, kot tudi televizijski, skupaj s sodelavci v Multimedijskem centru RTV Slovenija. Poleg Govornega pomočnika se na MMC portal (znotraj Kulture) uvaja nova rubrika Jezik.


19.04.2024

Robbie Williams - Angels

Predlogi za Radiosfero: Ansambel Jožeta Privška in Lidija Kodrič - Moja mala tiha sreča Robbie Williams - Angels Mitja kvintet - Za lepši dan Zmagovalna skladba je bila Robbie Williams - Angels


18.04.2024

Kako posnameš skriti čas?

Vesolje ni nikoli v ravnovesju. Če bi bilo, v njem ne bi bilo ne zvezd, ne Zemlje in tudi nas ne. Prav zato so neravnovesna stanja snovi zelo zanimiva za raziskave, še zlasti tista stanja, ki so nam (še) skrita. Skrita pa so tako rekoč v času. V kvantnem svetu se stvari namreč zgodijo mnogo prehitro, da bi jih lahko videli. A če bi jih, bi se odprle številne nove možnosti; tiste najbolj praktične sodijo na področje kvantnih tehnologij. Evropski raziskovalni svet je prav nedavno namenil 2,5 milijona evrov raziskovalnih sredstev za uveljavljene raziskovalce (t. i. ERC Advanced Grant) prof. dr. Draganu Mihailoviću z Inštituta Jožef Stefan, da odkrije in posname, kaj natanko se dogaja v kvantnih materialih v ekstremno kratkih časovnih intervalih: približno v času, ki ga svetloba potrebuje, da prepotuje debelino človeškega lasu. Kako si sploh predstavljati tako kratke trenutke in kaj obeta raziskava, je bila tema današnje Radiosfere.


17.04.2024

Nasin zajtrk: Slovenci so najtežje našli dimljen tofu in korenino peteršilja

Študenti z BIC Ljubljana, Višje strokovne šole so se kot edina evropska šola uvrstili v finale mednarodnega tekmovanja NASA HUNCH Culinary Challenge! Iz Houstona so se nam oglasili mentorja Katarine Smole in Andrej Molk, študenta živilstva in prehrane Anže Jarc in Mark Jeraj ter Hana Wolf in Aljaž Ritmanič, študenta gostinstva in turizma na BIC Ljubljana, Višji strokovni šoli.


16.04.2024

Slovenski jezik in kulturo v ostalih evropskih državah poučuje približno 45 učiteljev

Torkovo Radiosfero bomo posvetili slovenskemu jeziku, ki se ga učijo otroci in tudi odrasli slovenskih korenin v slovenskih dopolnilnih šolah, organiziranih v evropskih državah. V letošnjem šolskem letu tovrstni pouk poteka v 21 evropskih državah, obiskuje ga približno dva tisoč učencev (od tega je več kot 1000 otrok). Slovenski jezik in kulturo v tujini poučuje približno 45 učiteljev, ki so se pred dnevi v organizaciji Ministrstva za vzgojo in izobraževanje in Zavoda za šolstvo zbrali tudi na strokovnem izpopolnjevanju v Sloveniji. O učenju in poučevanju slovenskega jezika v slovenskih skupnostih v tujini več Lili Brunec, ki se je pogovarjala z učiteljico Petro Jan Likar, ki prihaja iz Bruslja in poučuje na širokem območju v Belgiji in Luksemburgu.


12.04.2024

Lady sings the blues – Billie Holiday

Predlogi za Radiosfero: Ljubljanske ulice – Majda Sepe Pomlad – Meri Avsenak Lady sings the blues – Billie Holiday Zmagovalna skladba je bila Lady sings the blues – Billie Holiday


11.04.2024

Dr. Milica Antić Gaber o ženskah v znanosti: "Dekleta ne se ustrašiti, vse je dosegljivo"

Ženske v znanosti še vedno nimajo enakih možnosti kot moški, le ena tretjina se jih po končanem doktoratu zaposli v akademski sferi prav tako pa tekom svojih kariernih poti težje napredujejo. Sociologinja prof. dr. Milica Antić Gaber s Filozofske fakultete v Ljubljani pravi, da so za takšno stanje krivi predvsem predsodki in stereotipi, ki se jih naučimo že v otroštvu in ki se prenašajo iz roda v rod. Pa vendar se v zadnjem času razmere izboljšujejo, dodaja gostja. Družba je vedno bolj senzibilizirana glede pomena enakosti spolov in tudi na ravni institucij sprejemajo mehanizme za zagotavljanje enakih možnosti žensk in moških. Z dr. Milico Antić Gaber se je pogovarjala Tita Mayer.


10.04.2024

Spremenjen nočni program, Mojca Blažej Cirej ostaja s poslušalci ob nedeljah

Skupni nočni program Prvega, Radia Koper in Radia Maribor je z aprilom nekoliko spremenjen. Več prostora namenjamo predvajanju tedenskih kakovostnih vsebin, krepi se tudi povezava z regionalnimi centri. Med poslušali zelo priljubljen kontakt z Mojco Blažej Cirej pa dobiva nov termin v nedeljo pozno zvečer. Spremembe sta predstavila odgovorni urednik Prvega Danijel Poslek in Mojca Blažej Cirej


10.04.2024

Od kulture pitja kave v Vietnamu do tanzanijskih podgan, ki v Kambodži iščejo mine

Odklop od vsakdana in spoznavanje novih kultur sta verjetno dva najpogostejša razloga, ki vodita k odločitvi za kakšno daljše potovanje. V Vietnam in Kambodžo je iz omenjenih razlogov zaneslo tudi radijsko sodelavko Darja Pograjc. Nataša Rašl jo je povabila v Radiosfero, kjer sta se pogovarjali o kavi, bahn mi-jih, spalnih avtobusih in 200-kilometrskem sistemu gverilskih rovov, ki so jih Vietnamci uporabljali v vojni z Američani. Potem pa sta orisali še največji verski objekt na svetu Angkor Wat v Kambodži in o tem, kako v tej državi s podganami rešujejo problematiko min oz. neeksplodiranih ubojnih sredstev, ki ostajajo grozljiva dediščina desetletij vojnega stanja v tej državi. *opomba oz. popravek: Jajčno kavo v Vietnamu pripravljajo z rumenjakom in ne beljakom kot je bilo navedeno v pogovoru.


05.04.2024

Primož Vidovič - Pismo mlademu pesniku

Predlogi za Radiosfero: BB Rtv Slovenija in Tomaž Gajšt - Nad mestom se dani Primož Vidovič - Pismo mlademu pesniku Ultravox! - Dancing with tears in my eyes Zmagovalna skladba: Primož Vidovič - Pismo mlademu pesniku


04.04.2024

Možganski izziv: Ščegetanja

V tokratni radiosferi bomo po natanko treh mesecih spet malo preverili, kako so vaši možgani pripravljeni na kratki radijski izziv. Mesec marec smo v štirih epizodah serije ščegetanja posvetili temi Tedna možganov, ki se je letos ukvarjal s spolnostjo in intimo. In na marčevsko jutranje možgansko popotovanje, ki ga hrani naš arhiv, se bomo spomnili v naslednjih minutah. Avtor: Mojca Delač


Stran 1 od 9
Prijavite se na e-novice

Prijavite se na e-novice

Neveljaven email naslov