Spomin na Dirko po Algarvu, kjer je Tadej Pogačar leta 2019 dobil svojo prvo etapno dirko. Od takrat jih je osvojil še 13. Foto: EPA
MMCpodrobno

Pri analizi njegovih dosežkov je najosupljiveje, da ves čas napreduje in izboljšuje dosežke, ki so bili že prej težko dosegljivi. Osebni limiti (denimo razvita moč in drugi številski parametri) so znani le njemu in njegovi ekipi, zato se poigrajmo z drugimi številkami, ki so javno dostopne. Za začetek poglejmo nekatere osnovne številke, odkar tekmuje v svetovni seriji, torej od leta 2019.

Opombe:
− Dnevi: število tekmovalnih dni v posameznem letu.
− Oder/Top 10: kolikokrat se je na posamezni dirki/etapi uvrstil med najboljše tri/deset.
− Leta 2023 se je nekaterim dirkam povečala vrednost dobljenih točk za posamezne uvrstitve.

Povprečje uspešnosti raste iz leta v leto

Omenjene številke zdaj preračunajmo v povprečje zmag in preostalih dosežkov na en tekmovalni dan.

Sorodna novica Pogačar že na uvodni dirki nagnal tekmecem strah v kosti

Pri interpretaciji tovrstnih številk je sicer treba biti vedno zelo previden, ker preprosto ne gre za enako porazdelitev tipa dirk, ki so različno ovrednotene in imajo specifična pravila (nemogoče je na primer, da en kolesar na tritedenski dirki dobi dve tretjini dirk). Tako je smiselno letošnje številke upoštevati šele po koncu sezone, a vseeno je opaziti jasen trend, ki nakazuje, da Pogačar ves čas napreduje.

Zanimivo pa je opazovati še en trend. Pogačarja je bilo na začetku kariere (tudi zaradi dveh osvojenih Tourov) mogoče razumeti predvsem kot specialista za etapne dirke, torej tipičnega GC-kolesarja. V svojem krstnem letu je tako nastopil kar na šestih etapnih dirkah, izkazalo se je, da je bil to njegov osebni rekord. Na drugi strani pa število njegovih nastopov na enodnevnih klasikah ves čas raste.

Naslov infografike: Pogačar etapne dirke

Opomba: v letu 2020 je bil padec pri obeh kategorijah, saj so številne dirke zaradi pandemije odpadle.

Skoraj štiri leta zapored vselej na odru

In uspeh? Na etapnih dirkah je neverjetno zanesljiv, odkar vozi za UAE, je nastopil na 23 dirkah, 14 jih je dobil, še petkrat pa je stal na zmagovalnem odru. Od septembra 2020 je nanizal 11 zmag, na dveh Tourih je bil drugi, na Baskiji 2021 pa tretji, kar je res navdihujoča konsistentnost.

Morda je Dirka po Franciji kriva, da se včasih zdi, da na teh dirkah izgublja ostrino ali konkurenčnost, a številke kažejo drugače. V letih, ko je dobil obe francoski pentlji, je v povprečju osvojil dobrih 15 odstotkov etap (na večdnevnih dirkah), v zadnjih dveh letih (ko je Tour končal na drugem mestu) pa je ta odstotek zrasel na več kot 22.

Naslov infografike: Pogačar etape odsotek

Letošnji odstotek po Kataloniji znaša kar 57,1 in ga bo smiselno preveriti šele po koncu sezone.

Postal je mojster (tudi) za enodnevne dirke

Še izrazitejša pa je rast števila zmag na enodnevnih dirkah.

Naslov infografike: Pogačar zmage na enodnevnih dirkah

Tako ni presenetljivo, da skokovito raste tudi odstotek njegovih zmag na enodnevnih dirkah, lani jih je tako dobil 6 od 14 oziroma skoraj polovico.

Naslov infografike: Pogačar enodnevne dirke zmage

Tako se izrisuje vzorec, ki kaže, da Pogačar želi dobiti čim več različnih dirk, lani je bila na njegovem seznamu dirk večina prav takih, kjer prej še nikoli ni slavil. In podobno si očitno želi tudi letos, ko je že prečrtal Katalonijo, naslednja na spisku pa je Dirka po Italiji, kjer pravzaprav še nikoli ni dirkal. Tako bo prvič v svoji bogati karieri v enem letu vozil na dveh grand tourih, saj ga julija čakajo še francoske ceste.

Največkrat zmagal v Franciji in Španiji

In ko smo že pri Franciji, zgolj za zanimivost, tam je dosegel največ zmag, in sicer 17. Tolikokrat je sicer roke v zrak dvignil tudi v Španiji.

Naslov infografike: Pogačar država zmage