34-letni Južnoafričan Daryl Impey je kot prvi ubranil zmago na Dirki po Avstraliji, ki so jo v okolici Adelajde izvedli 21. po vrsti in s katero se začenja uradno nova kolesarska sezona. Foto: EPA

Zmage v zadnji etapi, ki se je končala z vzponom na Willunga Hill, južno od Adelajde, se je razveselil Avstralec Richie Porte. Tudi v šesti etapi sta se izkazala Slovenca in člana UAE Emirates Tadej Pogačar in Jan Polanc, končala sta jo na 15. oziroma 17. mestu, kar jima je skupno prineslo 13. in 15. mesto. Debitant na najvišji ravni kolesarstva, 20-letni Pogačar, je med mladimi kolesarji osvojil četrto mesto, pred njim so bili Avstralec Chris Hamilton, Portugalec Ruben Guerreiro in Južnoafričan Ryan Gibbons.

Tadej Pogačar je pri 20 letih debitiral med kolesarskimi profesionalci na najvišji ravni. Dirka po Avstraliji je bila leta 2016 debitantska tudi za Primoža Rogliča, ki pa je v zadnji etapi, ki se je končala z vzponom na Willungo, odstopil. Foto: MMC RTV SLO

Najboljši slovenski uvrstitvi na avstralskem krogu
Sicer pa sta Pogačar in Polanc na dirki po Avstraliji, ki je zdaj že tradicionalni uvod v sezono svetovne serije, presegla do letos najboljšo skupno uvrstitev slovenskih kolesarjev. Leta 2012 je bil Kristijan Koren 22., Pogačar je prestavil tudi slovenski mejnik med mladimi kolesarji, saj je do zdaj najboljšo uvrstitev v tem pogledu držal Matej Mohorič, ko je bil leta 2014 11.

Oba Slovenca ostajata v Avstraliji, 27. januarja ju čaka enodnevna dirka Cadel Evans Great Ocean Road Race, ki prav tako šteje za točke svetovne serije.

Porte že šestič dobil vzpon na Willungo
"Za kolesarja, kot sem jaz, je ta dirka težka, saj je v vseh etapah le en ciljni vzpon. Prišel sem z novo ekipo, novimi kolesarji, ki so bili cel teden odlični. Kapo dol Darylu, ampak zmagati šestkrat vzpon na Willungo je nekaj izjemnega. Odličen začetek sezone,"
je v cilju povedal zmagovalec zadnje etape Richie Porte, ki je na omenjenem vzponu slavil šestič po vrsti.

Polanc zadnji dan izgubil deset mest
V skupnem seštevku je Daryl Impey zmagal s 13 sekundami prednosti pred Portom in 17 pred Nizozemcem Woutom Poelsom. Pogačar je zadnji dan pridobil eno mesto in osvojil končno 13. mesto, Polanc pa jih je izgubil deset in končal na 15. mestu. Do nedeljske etape vodilni Novozelandec Patrick Bevin se je po sobotnem padcu in odrgninam navkljub pojavil na startu, a je kmalu odpadel.