Edi Rama in Giorgia Meloni ob sprejetju dogovora. Foto: EPA
Edi Rama in Giorgia Meloni ob sprejetju dogovora. Foto: EPA

Sprejemna centra bosta lahko sprejela do 3000 ljudi. To bosta obenem prva italijanska centra za identifikacijo in sprejem prebežnikov v tuji državi.

Meloni je po podpisu dogovora pojasnila, da bodo v teh dveh centrih prebežniki ostali toliko časa, kolikor je potrebno za izvedbo ustreznih postopkov, poudarila pa, da dogovor "ne velja za mladoletnike in nosečnice ter ranljive osebe", poroča italijanska televizija RAI. En center naj bi bil v pristanišču, drugi v notranjosti države, odprli pa naj bi ju prihodnjo pomlad.

Ko bosta v celoti operativna, bodo v njiju lahko na leto sprejeli skupno 36.000 ljudi, je dodala in pojasnila, da so pri dogovoru izhajali iz ideje, da je množično nezakonito priseljevanje pojav, s katerim se nobena evropska država ne more spopasti sama.

Pojasnila je še, da bo centra upravljala Italija, Albanija pa bo sodelovala pri zunanjem nadzoru objektov. Dogovoru oziroma memorandumu o razumevanju, ki določa okvir, bo sledila sklenitev vrste protokolov.

Število prebežnikov, ki prihajajo v Italijo po morju, je letos v primerjavi z lani veliko večje. Foto: EPA
Število prebežnikov, ki prihajajo v Italijo po morju, je letos v primerjavi z lani veliko večje. Foto: EPA

"Albanija se obnaša, kot da bi bila članica EU-ja"

Meloni je poudarila, da je Italija prva trgovinska partnerica Albanije in da v boju proti kriminalu med državama že obstaja zelo tesno sodelovanje, novi dogovor pa pomeni prispevek k obogatitvi njunih odnosov in nadaljnji korak v sodelovanju. "Albanija potrjuje, da je prijateljska država, in čeprav še ni del Unije, se obnaša, kot da bi bila njena članica, to je eden od razlogov, zakaj sem ponosna, da je Italija vedno podpirala širitev EU-ja na Zahodni Balkan," je dejala italijanska premierka.

Cilji dogovora so po njenih besedah "boj proti trgovini z ljudmi, preprečevanje nezakonitih tokov in sprejem samo tistih, ki so resnično upravičeni do mednarodne zaščite".

Vir v uradu predsednice vlade je po poročanju italijanske tiskovne agencije Ansa poudaril, da je to prvi tovrstni dogovor, "zgodovinski dogovor ne samo za Italijo, temveč za celotno Evropsko unijo". Veljati bo začel spomladi 2024.

Na italijansko obalo je letos po morju prispelo več kot 145.000 ljudi, lani v tem obdobju pa približno 88.000. Največ prebežnikov prihaja iz Gvineje, Slonokoščene obale in Tunizije.