Evans Chebet in Hellen Obiri sta se veselila prestižne zmage na 127. maratonu v Bostonu. Foto: EPA
Evans Chebet in Hellen Obiri sta se veselila prestižne zmage na 127. maratonu v Bostonu. Foto: EPA

Chebet se je v deževnih in vetrovnih razmerah najbolje znašel na trasi v Massachusettsu in z obrambo lanske zmage postal prvi tekmovalec, ki mu je uspelo ubraniti naslov na tem tekmovanju po rojaku Robertu Kipkoechu Cheruiyotu, ki je med letoma 2006 in 2008 nanizal tri zaporedne zmage.

Chebet je s časom 2:05:54 tesno ugnal Tanzanijca Gabriela Geayja in Kenijca Bensona Kipruta, ki sta mu delala družbo na zmagovalnem odru na 127. izvedbi tega maratona. Zaostala sta 10 oz. 12 sekund.

Favorizirani 38-letni Kipchoge, z lanskim dosežkom 2:01,09 iz Berlina tudi svetovni rekorder, je bil na svoji bostonski premieri z vodilno skupino do 30. kilometra, ko je močno pospešil kasneje drugouvrščeni Tanzanijec Geay. Za Kenijca je bil ritem na zloglasnem vzponu na Heartbreak Hill prehud.

Kipchoge je v karieri štirikrat zmagal v Londonu in Berlinu, pa tudi v Tokiu in Chicagu. Med velikimi tekmami mu manjkata zmagi v Bostonu in New Yorku.

Hellen Obiri na drugem maratonu v karieri do prestižne zmage
Kenijka Hellen Obiri je bila najboljša na ženskem maratonu s časom 2:21:38. To je bil šele njen drugi maraton v karieri. 33-letnica je predtem tekla na 1500 m, 5000 m in 10.000 m. Na svetovnih prvenstvih 2017 in 2019 je osvojila zlati kolajni, na olimpijskih igrah v Riu 2016 in Tokiu 2020 pa srebrni na 5000 metrov.

Zdaj se je odločila za maratonsko kariero. Novembra lani je nastopila v New Yorku in bila šesta, danes je zmagala z 2:21:38.

Etiopijka Amane Beriso na drugem mestu je tekmo končala z izidom 2:21:50, Izraelka Lonah Salpeter na tretjem mestu je bila še sedem sekund počasnejša.

"Srce me je vleklo drugam, a trener mi rekel, da mu srce pravi, naj grem v Boston. Branila sem se, ker je konkurenca močna, trener pa mi je povedal, da sem trdo trenirala. A zmaga je tudi zame presenečenje in zelo sem vesela," je povedala najboljša v ženski konkurenci.

Deset let od atentata
Današnji maraton je potekal ob 10-letnici atentata na to tekmovanje. Takrat so trije ljudje umrli in skoraj 300 je bilo ranjenih. Zagrešila sta ga Američana čečensko-kirgiških korenin. Enega od atentatorjev je policija še na prizorišču ubila, drugega je sodišče obsodilo na smrt.