Ralph Boston je 2. septembra 1960 postal olimpijski prvak v skoku v daljino v Rimu. Skočil je 8,12 metra in za en centimeter ugnal rojaka Boja Robersona. Foto: AP
Ralph Boston je 2. septembra 1960 postal olimpijski prvak v skoku v daljino v Rimu. Skočil je 8,12 metra in za en centimeter ugnal rojaka Boja Robersona. Foto: AP

Owensov rekord 8,13 metra, postavljen leta 1935, je zdržal kar 25 let. Izboljšal ga je Boston, ki je julija 1960 v kalifornijskem Walnutu skočil 8,21 metra.

Sorodna novica Pol stoletja od epskega skoka Boba Beamona - 8,90 metra še vedno olimpijski rekord

Le tri tedne zatem je ameriški atlet nastopil na olimpijskih igrah v Rimu in osvojil zlato medaljo, takrat je skočil 8,12 metra. Na naslednjih igrah leta 1964 v Tokiu je bil srebrn, leta 1968 pa bronast. V Ciudadu de Mexicu je slavil njegov rojak.

Prav na teh igrah sta ameriška športnika poskrbela za izjemno zgodbo. Beamon je bil namreč tik pred izpadom, saj je v kvalifikacijah dvakrat prestopil. Nato je za nasvet vprašal izkušenega Bostona, se s tretjim poskusom uvrstil v finale, tam pa nato slavil z dosežkom, ki je kot svetovni rekord zdržal 23 let. "Spoznal sem, da moram poslušati mojstra. Vse preostalo je zgodovina," so na spletni strani ameriške zveze USATF zapisali izjavo Beamona ob tem dogodku.

Ameriška zveza je poudarila, da je izgubila enega najboljših športnikov v zgodovini. "Naš šport je izgubil legendo. Najboljši skakalec v daljino svojega časa je šestkrat izboljšal svetovni rekord, je pa tudi med prvimi člani naše hiše slavnih. Njegov prispevek atletiki in njegova zapuščina bosta živela z naslednjimi generacijami," je sporočil USATF.