Luka Dončić ni imel strelskega večera, a je vseeno popolnoma zasenčil Russlla Westbrooka. Foto: AP

25-letni Ljubljančan je blestel predvsem v drugi četrtini, ki so jo Mavericksi dobili kar s 36:18. Ob odmoru so si zagotovili 13 točk naskoka (54:41) in Clippersi se v nadaljevanju niso več nevarno približali. Obramba je bila znova veliko odlika Dallasa, gostje so izgubili kar 19 žog, delovali so raztreseno in znašli so se v zelo neugodnem položaju pred četrto tekmo, ki bo v nedeljo ob 21.30 v American Airlines Centru.

Grafiko zagotavlja sofascore.com

Dončić je v 40 minutah sijajno razigral soigralce, čeprav ni imel strelskega večera (7/25 iz igre, 3/13 za tri), izgubil je tudi pet žog. Kyrie Irving je prispeval 21 točk. Navdušila sta tudi oba centra. Dereck Lively je zbral 13 točk, Daniel Gafford pa osem. Zlahka sta atraktivno zaključevala akcije z zabijanji. Tim Hardaway si je v drugi četrtini druge tekme v Los Angelesu zvil gleženj in tokrat ni igral.

Leonard, George in Westbrook razglašeni
Clippersi imajo v ekipi štiri igralce, ki bodo zelo verjetno člani Hiše slavnih. James Harden je zadel pet trojk iz osmih poskusov, zbral je 21 točk, a je tudi izgubil pet žog. Kawhi Leonard se je morda prehitro vrnil po poškodbi kolena. Na parketu je bil le 25 minut, zbral je devet točk in devet podaj, izgubil je štiri žoge in bil daleč od prave forme.

Paul George, ki je zelo dobro odigral prvi dve tekmi, je tokrat odpovedal (7 točk, 3/11 iz igre, 1/6 za tri). Katastrofalen večer je imel Russell Westbrook, ki je prispeval le eno točko (0/7 iz igre, 0/4 za tri) in bil tudi izključen v zadnji četrtini, ko je naredil nešportno osebno napako nad Dončićem.

Rezervist Norman Powell se je izkazal z 21 točkami (4/6 za tri), Ivica Zubac pa je dodal 19 točk in osem skokov.

Dallas prejel le 90 točk in povedel z 2:1 v zmagah proti Clippersom

Clippersi bolje končali prvo četrtino
Obe ekipi sta zelo zavzeto začeli v obrambi. V uvodni četrtini je Dončić dosegel le dve točki. Tri minute pred koncem je odšepal na klop, držal se je za desno koleno, a se je vrnil še pred koncem prve četrtine. Harden je s trojko po koraku nazaj prehitel sireno po 12 minutah in Clippersom zagotovil pet točk naskoka (18:23).

James Harden je bil najbolj razigran med zvezdniki Clippersov. Foto: AP

Dončić poskrbel za preobrat v drugi četrtini
Na začetku druge četrtine je Harden zadel še tri trojke in prednost Clippersov je narasla na sedem točk (25:32). Mavericksi so se prebudili po nešportni osebni napaki Westbrooka, ki je skušal blokirati Josha Greena, a ga je zadel z roko v glavo. Dončić je najprej zadel izza črte, nato pa je našel še Derricka Jonesa, ki je bil prav tako natančen za tri točke. Z delnim izidom 12:0 so Clippersi prevzeli vodstvo (37:32).

Obramba Dallasa je bila sijajna, Dončić pa je večkrat našel Livelyja, ki je z zabijanji dvignil navijače na noge. Drugo četrtino so Mavericksi dobili kar s 36:18 in si priigrali 13 točk naskoka ob odmoru (54:41). Dončić je v prvem polčasu zbral 14 točk, šest skokov in šest podaj.

Ko so se Clippersi malce približali, je imel Irving pravi odgovor
Drugi polčas je Dončić odprl s trojko po koraku nazaj, nato pa je zaposlil Derricka Jonesa, ki je z zabijanjem povišal na 63:45. Clippersi so se sredi tretje četrtine zbrali in z osmimi zaporednimi točkami znižali na 68:62. Dončić je v zadnjih dveh minutah in pol počival, a se je razigral Irving, ki je z osmimi zaporednimi točkami poskrbel za vodstvo Dallasa z 78:67 po 36 minutah.

Russell Westbrook in P. J. Washington sta si izmenjala nekaj krepkih besed. Foto: AP

Westbrook in Washington izključena sredi zadnje četrtine
Na začetku zadnje četrtine je Irving zadel še dve trojki in osem minut pred koncem so si Mavericksi zagotovili najvišjo prednost na srečanju (91:70). Sredi zadnje četrtine je Westbrook znova grobo zaustavil Dončića, nato pa se je zapletel še z Washingtonom. Oba sta bila izključena.

Clippersi se niso več nevarno približali. Dve minuti in pol pred koncem je najprej na klop sedel Irving, nato pa ob stoječih ovacijah s tribun še Dončić.

Kidd zelo zadovoljen z obrambo
"Kemija je na visoki ravni na obeh straneh parketa. Dončić je odlično igral v obrambi in poskrbel za lahke koše soigralcev. Tokrat je igral le 40 minut. Vsi se zavedamo, da smo opravili šele pol naloge na domačem igrišču, čaka nas težka naloga v nedeljo. Želimo biti ena najboljših obrambnih ekip v ligi. To bo ključno proti Clippersom, ki imajo številne zvezdnike. Tokrat smo jih dobro zaustavili, le Harden je odlično zadeval za tri točke," je na novinarski konferenci povedal trener Dallasa Jason Kidd.

Lue: Z 19 izgubljenimi žogami na gostovanju ne moreš zmagati
Precej bolj zaskrbljen je bil Tyronn Lue: "Leonard mora po poškodbi še ujeti pravi ritem, moramo paziti na njegovo minutažo. George si je prehitro nabral osebne napake, zato je moral Harden igrati 44 minut. Dallas je igral odlično v obrambi, mi pa smo vseeno zgrešili preveč odprtih metov. Izgubili smo 19 žog in tako na gostovanju ne moreš zmagati."

Indiana v podaljšku strla oslabljeni Milwaukee
Indiana je premagala Milwaukee s 121:118 po podaljšku in zdaj vodi z 2:1 v zmagah. Janis Andetokumbo še ni okreval po poškodbi mečne mišice in to se vse bolj pozna.

Indiana je prvo četrtino dobila z 39:22, nato pa ji ni uspelo ohraniti visoke prednosti in zadnje minute so bile napete. Khris Middleton je z izjemno trojko z devetih metrov z desne strani 1,4 sekunde pred koncem rednega dela izsilil podaljšek.

Tyrese Haliburton je zgrešil 14 metov, zadel pa je odločilnega tik pred koncem podaljška. Foto: AP

Haliburton trojni dvojček zaokrožil z odločilnim košem v podaljšku
V dodatnih petih minutah je Aaron Nesmith zadel trojko z leve strani 15 sekund pred koncem, a je odgovoril Middleton z neverjetno trojko od table. Tyrese Haliburton je po minuti odmora sprejel žogo na svoji polovici, pritekel v raketo in z lebdečim polaganjem in dodatnim prostim metom 1,6 sekunde pred koncem odločil tekmo. Middletonu iz težkega položaja z desne strani ni uspelo izsiliti še drugega podaljška.

Haliburton je vpisal trojni dvojček (18 točk, 16 podaj in 10 skokov), čeprav je iz igre metal le 8/22 in zadel le eno trojko iz 12 poskusov. Myles Turner je bil najboljši strelec Pacersov z 29 točkami.

Middleton je izjemen večer končal z 42 točkami in 10 skoki, Damian Lillard je dodal 28 točk (4/12 za tri).

Minnesota v tretji četrtini povozila Phoenix
V izgubljenem položaju je Phoenix, ki je v Footprint Centru izgubil proti Minnesoti s 109:126. Volkovi vodijo že s 3:0 v zmagah in si lahko v nedeljo že zagotovijo uvrstitev v polfinale Zahoda, kjer jih zelo verjetno čakajo prvaki iz Denverja.

Anthony Edwards je prejemal čestitke soigralcev za imenitno predstavo. Foto: AP

Ključna je bila tretja četrtina, ko so bili Volkovi boljši s 36:20. Zadeli so sedem trojk in si zagotovili neulovljivih 22 točk naskoka pred zadnjimi 12 minutami. Minnesota je dobila skok kar s 50:28.

Anthony Edwards je bil neustavljiv, Sunsom je nasul 36 točk. Rudy Gobert je znova vpisal dvojni dvojček z 19 točkami in 14 skoki.

Bradley Beal je bil najboljši strelec Phoenixa z 28 točkami, zadel je šest trojk. Kevin Durant je dodal 25 točk, Devin Booker pa 23. Zelo se je poznalo, da je manjkal ostrostrelec Grayson Allen, ki si je zvil gleženj na drugi tekmi.

Vzhod, 1. krog:
INDIANA (6) – MILWAUKEE (3) 2:1
* 121:118 (39:22, 28:33, 23:28, 21:28)
Turner 29 (10/21 iz igre, 4/10 za tri) in 9 skokov, Haliburton 18 (8/22 iz igre, 1/12 za tri), 16 podaj in 10 skokov, Siakam 17 (7/17 iz igre), Nembhard 16 (6/10 iz igre, 3/6 za tri), Toppin 15, Nesmith 13 (3/13 iz igre, 1/7 za tri), McConnell 7, Sheppard 6; Middleton 42 (16/29 iz igre, 4/9 za tri) in 10 skokov, Lillard 28 (6/20 iz igre, 4/12 za tri), prosti meti 12/12) in 8 podaj, Portis 17 (7/15 iz igre) in 18 skokov, B. Lopez 14, Beverley 11, Green 4, A. Jackson 2.

101:90 (18:23, 36:18, 24:26, 23:23)
Dončić 22 (7/25 iz igre, 3/13 za tri, prosti meti 5/7), 10 skokov in 9 podaj v 40 minutah, Irving 21 (8/17 iz igre, 3/7 za tri), Lively 13, Jones 11, Washington 10, Gafford in Green po 8, Kleber 3, Powell in Lawson po 2, Hardy 1; Harden (7/13 iz igre, 5/8 za tri) in Powell (4/6 za tri) po 21, Zubac 19 (8/11 iz igre), Leonard 9 in 9 skokov, George (3/11 iz igre, 1/6 za tri) in Plumlee po 7, Boston 3, Mann 2, Westbrook 1 (0/7 iz igre, 0/4 za tri).

PHOENIX (6) – MINNESOTA (3) 0:3
109:126 (32:34, 21:25, 20:36, 36:31)
Beal 28 (10/19 iz igre, 6/11 za tri), Durant 25 (8/18 iz igre, 1/5 za tri), Booker 23 (8/15 iz igre) in 8 podaj, Gordon 11, Eubanks 9, Okogie 8, Nurkić 3, Bol 2; Edwards 36 (12/23 iz igre), 1/5 za tri, prosti meti 11/11) in 9 skokov, Gobert 19 in 14 skokov, Towns 18 (7/16 iz igre, 3/5 za tri), Alexander Walker 16 (4/10 za tri), Conley 15 (3/7 za tri), Reid 13, McDaniels 5, Anderson in Morris po 2.