25-letnik iz Torina je na pravu osvojitve naslova svetovnega prvaka v razredu MotoGP, v katerem dirka od leta 2019, kamor je napredoval potem, ko je postal leta 2018 svetovni prvak v razredu Moto2. Foto: Reuters

Dirkač Ducatija Francesco Bagnaia potrebuje zgolj še dve točki, da postane najboljši dirkač v motociklistični sezoni 2022. Njegov tekmec Fabio Quartararo (Yamaha) je Veliko nagrado Malezije po pravcati drami končal na tretjem mestu.

Branilec naslova zdaj za Italijanom zaostaja za 23 točk, s čimer je še ohranil teoretične možnosti za drugi zaporedni naslov svetovnega prvaka. Francoz mora zdaj na zadnji, 20., dirki sezone obvezno zmagati, a kaj ko Italijanu za prvi naslov v kraljevskem razredu zadostuje že uvrstitev med prvo deseterico. Bagnaia bi v tem primeru prinesel Ducatiju prvi naslov svetovnega prvaka v MotoGP-ju po letu 2007, ko je slavil Avstralec Casey Stoner.

Vmes med Bagnaio in Quartararoja se je zrinil drugi dirkač Ducatija Enea Bastianini, ki se bori za skupno tretje mesto, kjer zgolj za točko zaostaja za Aleixom Espargarojem (Aprilia).

V Sepangu ni bilo odločitve o svetovnih prvakih v razredih MotoGP in Moto2. Sledi samo še zadnja dirka v Valencii čez 14 dni. Foto: Reuters

Briljanten start: z devetega na drugo mesto

Bagnaia se je na dirkališču v Sepangu prišel do sedeme zmage v sezoni, potem ko je bil v kvalifikacijah komaj deveti. "To je bil zanesljivo moj najboljši start v življenju. Bilo je popolno. Pohvalil bi tudi ekipo, saj smo opravili res odlično delo," je bil po koncu dirke navdušen 25-letni Torinčan, ki se je po briljantnem startu prebil na drugo mesto.

Dinamika dirke se je spremenila v sedmem krogu, ko je zmagovalec kvalifikacij Jorge Martin (Ducati-Pramac) padel, Bagnaia se je zavihtel na mesto vodilnega z Bastianinijem za petami.
"V ospredju sem nekoliko tvegal," je dejal Bagnaia: "Slediti Jorgeju je bilo malo preveč za zadnjo gumo, nato pa je na žalost padel."

Drama v razredu moto2. Španec Augusto Fernandez je s 4. mestom prevzel skupno vodstvo. Prehitel je doslej vodilnega Japonca Aija Oguro, ki je v zadnjem krogu, ko se je do konca boril za zmago, po nepotrebnem tvegal, padel in ni končal tekmovanja. Foto: Reuters

Quartararo do stopničk z zlomljenim prstom

Bastianiniju je uspelo prehiteti svojega rojaka v četrtem ovinku 10. kroga, vendar je bilo njegovo vodstvo kratkotrajno, saj je Bagnaia znova prevzel prevlado.

"Dolgo je minilo, odkar sem bil nazadnje na stopničkah," je dejal Quartararo, ki je padel na prejšnji dirki na Phillip Islandu v Avstraliji. "Dal svoj maksimum, bolje ne bi mogel, vendar sem ponosen nase, saj sem čutil, da je to ena mojih najboljših voženj v sezoni," je dodal Francoz, ki je vozil z zlomljenim prstom, s poškodbo, ki jo je utrpel na prostem treningu v soboto.

Zadnje dejanje sezone za motocikliste bo v Valencii na dirki v nedeljo, 6. novembra.

Minuta aplavza za Mateschitza

Po smrti ustanovitelja Red Bulla Dietricha Mateschitza so se velikemu promotorju motošporta pred dirko v Sepangu poklonili z enominutnim aplavzom namesto z minuto molka. Red Bull je v motociklističnem svetovnem prvenstvu glavni partner tovarniške ekipe KTM.