Blok Italije je bil previsoka ovira za Tinega Urnauta in druge reprezentante Slovenije. Na koncu je blok neposredno prinesel osem točk prednosti odbojkarskim prvakom (14:6 za Italijo). Foto: Organizator/VolleyWorld

Na tretji tekmi tretjega turnirja Lige narodov je Slovenija doživela drugi poraz. Po zapravljenih 2:0 proti Poljski tokrat varovanci Gheorgheja Cretuja niso imeli prav nobenih možnosti proti svojim rabljem na EP-ju in SP-ju. Po polomu v uvodnem nizu, ko so Slovenci obstali pri zgolj 13 točkah, je najvišja slovenska prednost na celotni tekmi znašala tri točke ob izidu 10:7 sredi drugega niza.

Igra mačke z mišjo v prvem nizu

Uvodni niz je Italija ekspresno dobila s kar 25:13, kar je druga najvišja razlika v posameznem nizu na turnirju v Pasayju blizu Manile. Blok in domiselne podaje so bile uganke za Slovenijo, ki je držala stik le do 5:5, po seriji petih italijanskih točk pa vrnitve ni bilo več. Gregorja Ropreta je po konca prvega niza zamenjal Uroš Planinšič.

Drugi niz, v katerem sta namesto Jana Kozamernika priložnost za igro dobila Sašo Štalekar in še ne povsem zdrav Rok Možič – na igrišču sta ostala do konca tekme, je vendarle dal nekaj upanja, da bi se reči na terenu lahko spremenile.

Italijani so narekovali igro od začetka do konca in so bili boljši v skorajda vseh elementih igre. Foto: Organizator/VolleyWorld

Žarek upanja po menjavah

Posledica je bila drugačna pesem: izenačeno in negotovo vse do končnice. Sprva so imeli Slovenci pobudo, do najvišje prednosti so prišli pri 10:7, a so Italijani izenačili na 12:12 in so bili nato korak spredaj vse do 21:21, ko so se odlepili in odločili niz v svojo korist s 25:23.

Tretji niz je bil izenačen vse do 13:13, nato je italijanska obramba z izvrstnim blokom znova naredila razliko in azzurri so pobegnili vse do osmih točk prednosti. S 25:18 so varovanci Ferdinanda De Giorgija dokončali delo brez milosti.

Pri Sloveniji je bil s 13 točkami najučinkovitejši Klemen Čebulj, 10 jih je dodal kapetan Tine Urnaut. Pri zmagovalcih je s 16 točkami blestel Yuri Romanò, 13 jih je prispeval Alessandro Michieletto, igro je izvrstno povezoval kapetan in podajalec Simone Giannelli.

Slovenci so bili boljši le pri sprejemu: 65:43. Foto: Organizator/VolleyWorld

Prekratka slovenska klop?

Italijani so tako Slovence prehiteli na lestvici, ob treh porazih, dva so doživeli na začetku tekmovanja, ko še niso bili v polni postavi, imajo osem zmag. Slovenija, pri kateri se že močno kaže utrujenost, saj posebno dolge klopi nima, se bo v nedeljo v predmestju Manile od predtekmovanja lige poslovila na tekmi proti Nizozemski.

Po porazu z Italijo je Slovenija zdrsnila na 7. mesto lestvice Lige narodov, z zmago bi pa lahko celo prevzela vodstvo. Izbranci Gheorgheja Cretuja so si po četrtkovi zmagi s Kitajsko že zagotovili mesto med najboljšimi osmimi reprezentancami lige in s tem nastop na zaključnem turnirju v Gdansku. A vrstni red rednega dela določa pare bojev na Poljskem.

7:1 za azzurre v zadnjih petih letih

Z Italijo je Slovenija izgubila zadnji dve medsebojni tekmi, obe na Poljskem, na evropskem prvenstvu so bili po preobratu Italijani boljši v finalu, na svetovnem prvenstvu pa v polfinalu. Obakrat so Italijani dobili zlato medaljo. Italijani so trn v peti izjemni generaciji slovenskih odbojkarjev. Zahodni sosedje so dobili zadnje štiri dvoboje, Slovenci pa le enega od zdaj osmih v zadnjih petih letih: s 3:0 so bili boljši v Ligi narodov 2021.

Urnaut po gladkem porazu: Italijane si lahko vzamemo za zgled

Izjave po tekmi:

Gheorghe Cretu, selektor Slovenije: "Mislim, da po taki tekmi ne morem povedati česa pametnega. Vse je jasno, vse se je videlo na igrišču. Na dosedanjih tekmah smo dobro sprejemali, in ne glede na to, kako močni so bili servisi, smo žogo ohranjali na svoji strani mreže. Danes pa smo tekmecem že od začetka dajali darila. Dajali in dajali. Po izjemnih obrambah nismo dobro odigrali protinapadov. Ko smo se ubranili, nismo bili dovolj potrpežljivi, nismo si zagotovili dovolj dobrih žog, da bi jih lahko napadali tudi z nekaj tveganja in dosegali točke. To je naredilo največjo razliko. Je pa res, da so Italijani zelo dobro servirali in s tem pritisnili na nas, da smo v napadih postajali vse bolj nervozni. A tudi v takih trenutkih je treba udariti nazaj. V drugem nizu in vse do sredine tretjega niza nam je to uspevalo, nato pa se je vse prevesilo v njihovo korist. Tekma z Nizozemsko, s katero smo tekmeci tudi v boju za uvrstitev na olimpijske igre, bo za nas zelo pomembna. Pričakujem težko borbo."

Obrazi slovenskih odbojkarjev so pred tekmo kazali na sproščenost. Svoj cilj so izpolnili že pred obračunom z Italijo, a so z gladkim porazom ogrozili dobro izhodišče na zaključnem turnirju. Foto: Organizator/VolleyWorld

Tine Urnaut, kapetan Slovenije: "Ne bi rekel, da so bile baterije iztrošene. Mislim, da je odločila njihova kakovost, ki je v tem trenutku višja od naše, in to se kaže v vseh elementih igre. Pri nas smo imeli veliko težav v igri za menjavo, in ko enkrat ne zaključiš prvega, drugega napada, igralec na servisu tretjič lahko več tvega. Ko enkrat pobegnejo za dve, tri točke, se sprosti in z njimi je potem zares težko igrati. Dokler smo igrali enakovredno in izmenično dosegali točke, je bila tudi naša igra na visoki ravni. A ko nam ni uspelo zaključiti napada, so oni dobro servirali, pobegnili za par točk. Tega v tem trenutku mi še nimamo take rezerve, da bi proti Italijanom lahko na naš servis naredili razliko. Dobro so sprejemali in tudi v igri blok-obramba so bili zelo učinkoviti. Niso zastonj najboljša ekipa na svetu v tem trenutku. Treba jih je vzeti za zgled, kako hitro igrajo in kakovostno igrajo vse dotike v igrišču. Mi si moramo še za to prizadevati in po dnevu počitka dobro odigrati še proti Nizozemcem. Na tej tekmi bodo točke za nas zelo pomembne.“

Sašo Štalekar, reprezentant Slovenije: "Že od začetka so Italijani na nas močno pritiskali s servisi, igra za menjavo pa nam ni stekla. Videlo se je tudi, da smo telesno že nekoliko načeti, a za današnji rezultat naj to ne bo izgovor. Mislim, da smo v igri pokazali borbenost in nekaj lepih akcij, a to trenutno ni bilo dovolj za svetovne prvake. Dan premora nam bo prišel prav, da si napolnimo baterijo za naprej. Pripravili se bomo in skušali na Filipinih pustiti zelo dober vtis in z zmago potrditi uvrstitev na zaključni turnir najboljše osmerice.“

LIGA NARODOV (M)
TRETJI TURNIR, Manila, Filipini

SLOVENIJA – ITALIJA
0:3 (-13, -22, -17)

Slovenija: Pajenk 2 (1 blok), Planinšič, Kozamernik 2 (1 blok), Kök, Toman, Štalekar 4, Koncilja, Kovačič, Ž. Štern 2, Ropret, Urnaut 10, Čebulj 13 (3 bloke, 1 as), Možič 6 (1 blok), Mujanovič.

Italija: Michieletto 13 (3 bloke, 1 as), Gianneli 3, Sbertoli, Scanferla, Bottolo, Galassi 5, Lavia 13 (5 blokov 1 as), Romano 16 (2 bloka, 3 ase), Russo 8 (4 bloke, 1 as), Rinaldi, Piccinelli, Sanguinetti, Mosca, Sala,

LESTVICA

Na zaključni turnir se uvrsti sedem reprezentanc izmed 16 + gostiteljica Poljska.