Usain Bolt se je takole približeval ciljni črti. Foto: Reuters
Wayde van Niekerk
Wayde van Niekerk je nepričakovano izboljšal svetovni rekord na 400 metrov. Foto: Reuters
Caterine Ibargüen
Zlati troskok Caterine Ibargüen. Foto: Reuters

Težko pričakovani dvoboj Bolta in zmagovalca iz Aten 2004 Gatlina ni postregel s presežkom. Američan, ki ima najboljši čas na svetu v tej sezoni (9,80), je bolje štartal, a ga je Jamajčan v drugem delu teka suvereno premagal. Medalje so osvojili isti trije šprinterji kot na lanskem SP-ju.
Bolt je v Pekingu in Londonu slavil zmago tudi na 200 m in v štafeti 4 x 100 m, ta dosežek pa želi ponoviti tudi v Braziliji: "To je to, za kar treniramo. Fantje, povedal sem vam, da mi bo uspelo. Ostanite na zvezi, do konca sta še dve tekmi. Nekateri pravijo, da lahko postanem nesmrten. Še dve medalji in bo to res."
Gledalci zaradi dopinških prekrškov v preteklosti niso najlepše sprejeli Gatlina, saj so ob prihodu na stadion vzklikali proti njemu. "Bil sem presenečen. Prvič sem doživel, da so nekomu žvižgali. Bilo je šokantno," je o tem rekel Bolt.

V polfinalu je bil Bolt najhitrejši s časom 9,86, Gatlin pa je imel z 9,94 tretji čas polfinala. Oba sta zmagala v svoji polfinalni skupini. Pri Boltu je bilo videti, da ima še ogromno rezerve, saj se je "sprehodil" v cilj. Trenutno najhitrejša Zemljana sta se ogrela že v soboto v kvalifikacijah, v katerih je Gatlin tekel 10,01, Bolt pa 10,07. Jamajčan, ki bo čez nekaj dni dopolnil 30 let, je že prej napovedal, da so to njegove zadnje olimpijske igre.

Van Niekerk po 17 letih zrušil rekord Johnsona
Za prvi nedeljski vrhunec je v finalu teka na 400 metrov nepričakovano poskrbel Južnoafričan Wayde van Niekerk, ki je s časom 43,03 izboljšal svetovni rekord slovitega Michaela Johnsona s SP-ja v Sevilli leta 1999 (43,18). Srebro si je pritekel zmagovalec pred štirimi leti v Londonu Kirani James iz Grenade (43,76), bron pa Američan LaShawn Merritt, olimpijski prvak v Pekingu 2008 (43,85). Prvič v finalu olimpijskih iger so prvi trije s stadionskim krogom opravili v manj kot 44 sekundah.
24-letni van Niekerk je na osmi progi odtekel tek svojega življenja. Lani je bil že svetovni prvak v Pekingu, kjer je v finalu uro ustavil pri 43,48. "Verjel sem, da lahko izboljšam svetovni rekord. O tej medalji sem vedno sanjal. Blagoslovljen sem," je povedal atlet iz Capetowna, ki je letos postal prvi človek na svetu z naslednjimi dosežki - pod 10 sekund na 100 metrov, pod 20 sekund na 200 metrov in pod 44 sekund na 400 metrov.
Tudi Michael Johnson je bil nad svojim naslednikom navdušen. "O, moj Bog! Svetovni rekord na osmi progi. Takšnih zadnjih 200 metrov še nisem videl," je dejal za BBC.
Ibargüenova edina čez 15 metrov
V troskoku si je zlato kolajno priskakala Kolumbijka Caterine Ibargüen. Dvakratna svetovna prvakinja in bronasta na OI v Londonu leta 2012 je edina preskočila 15 metrov, ko ji je v četrti seriji uspel najboljši izid sezone na svetu (15,17 m). Srebro je pripadlo Venezuelki Yulimar Rojas (14,98 m), bron pa Kazahstanki Olgi Ripakovi, branilki naslova iz Londona (14,74 m).