V zadnjem letu je postal zanesljivi nabiralec medalj. Foto: Reuters

Na portalu Športni SOS tokrat odgovarjamo na vaši atletski vprašanji. Še vedno ste vabljeni k postavljanju vprašanj (ne glede na šport).

Vabljeni k sodelovanju

Vprašanja o športu, športni zgodovini in statistiki lahko pošljete po elektronski pošti ali Twitterju.

Športni SOS deluje tudi v avdioobliki ‒ naročite se na podkast SOS-odmev!

Sorodna novica Čeh odličen, toda zlato je z rekordom SP-jev z zadnjim metom vzel Stahl

2190. Koliko metalcev diska je na dveh zaporednih svetovnih prvenstvih osvojilo medaljo?
Robi Velkavrh

Kristjan Čeh in Mikolas Alekna sta medalji osvojila tako v Eugenu 2022 kot zdaj v Budimpešti 2023, s čimer sta postala osmi in deveti metalec diska, ki sta medaljo osvojila na dveh zaporednih svetovnih prvenstvih.

Rekorder svoje vrste je Nemec Lars Riedel, ki je medaljo osvojil na šestih zaporednih svetovnih prvenstvih (od tega je pobral kar pet zlatih medalj).

Mikolas Alekna202220232

2191. Čeh je zdaj na treh največjih tekmovanjih osvojil tri medalje. Kdo od evropskih metalcev diska je pri tem najuspešnejši?

Sorodna novica Čeh: Obljubim, da bom še svetovni prvak in tudi rekord prvenstev bom vzel nazaj

To je prav prej omenjeni Lars Riedel, ki ima kar sedem zlatih medalj (ob petih naslovih svetovnega prvaka ima še po en naslov olimpijskega in evropskega prvaka). Skupaj ima sicer devet medalj (še eno srebrno in eno bronasto).

Več medalj imata le dva Evropejca, ki sta tako ali drugače povezana prav s Kristjanom Čehom. Največ medalj ima namreč njegov trener Gerd Kanter (11 = dve zlati, pet srebrnih in štiri bronaste), deset medalj pa ima Virgilijus Alekna (oče Mikolasa Alekne), ki je kariero končal z desetimi medaljami (pet zlatih, tri srebrne in dve bronasti).

Čeh je pri 24 letih še na začetku kariere, pa ima že tri medalje, ob zlatu in srebru na svetovnem prvenstvu je lani postal še evropski podprvak. Naslednje leto ima dve priložnosti v evropskih prestolnicah − najprej junija na evropskem prvenstvu v Rimu, nato pa še avgusta na olimpijskih igrah v Parizu.