Timi Zajc pred začetkom novoletne turneje v svetovnem pokalu zaseda 10. mesto. Foto: EPA

Na portalu Športni SOS tokrat odgovarjamo na vaša vprašanja o smučarskih skokih. Še vedno ste vabljeni k pošiljanju svojih vprašanj.

1.275. Koliko točk so slovenski skakalci osvojili v primerjavi z istim obdobjem v zadnjih desetih sezonah?
Klemen S.

Slovenski smučarski skakalci so letos na prvih osmih tekmah zbrali 558 točk, kar je najmanj od sezone 2010/2011 naprej. Podrobnosti so v spodnjem grafu.

Število točk po osmih tekmah slovenske skakalne reprezentance v zadnjih desetih sezonah. Foto: MMC RTV SLO

A razlika med lansko in letošnjo sezono je v številu ekipnih tekem ‒ lani so bile tri, letos pa le ena. Če upoštevamo še to, gre praktično za enak uspeh. Lani so namreč slovenski skakalci do novoletne turneje na posameznih tekmah v povprečju osvojili po 67,6 točke, letos pa 65,4.

1.276. Sezono so slabo začeli v avstrijskem taboru. Katera je najslabša uvrstitev njihovega najboljšega tekmovalca?
Klemen S.

Začetek sezone se res ni začel po avstrijskih željah, saj v pokalu narodov s 673 točkai zasedajo le peto mesto in so tik pred Slovenijo. Zato pa sta kar dva Slovenca pred najboljšim Avstrijcem, Timi Zajc (179 točk) namreč zaseda 10. mesto, tik za njim pa je Domen Prevc (160). Najboljši Avstrijec pa je Stefan Kraft (151), ki zaseda le 13. mesto.

Če bi se tako končalo tudi ob koncu sezone, bi bil to najslabši izkupiček v zgodovini Avstrije. Ta je najslabši posamezni dosežek imela v sezoni 1983/1984, ko je njihov najboljši posameznik Armin Kogler zasedal le 11. mesto. Avstrijci so v 39 končanih sezonah osvojili 12-krat veliki kristalni globus.