Leylah Fernandez je postavila piko na i kanadski zmagi. Foto: Reuters

V prvem obračunu je Marina Stakusic presenetljivo ugnala Martino Trevisan s 7:5 in 6:3, v drugem pa je bila Leylah Fernandez boljša od Jasmine Paolini s 6:2 in 6:3. Za Kanado je to tako prva zmaga, Italija pa po šestih finalih ostaja pri štirih zmagah.

Marina Stakusic je bila glavno presenečenje na teden. Foto: Reuters

Stakusic bistveno nižje na lestvici WTA

Razlika v vseh parametrih je bila na papirju pred prvim dvobojem povsem na strani Martine Trevisan, ki na lestvici WTA zaseda 43. mesto, mlada Kanadčanka pa je več kot 200 mest za njo (na aktualni lestvici je 258.).

Dvoboj je bolje začela Kanadčanka, ki je dobila prve tri igre, vajeti igre je nato prevzela precej izkušenejša Trevisan, ki je nanizala štiri zaporedne igre, povedla s 5:4 in servirala za uvodni niz, a nato ni dobila več igre, mlada Stakusic je tako niz dobila s 7:5.

V drugem nizu je Stakusic brejk uspel v četrti igri, ko je povedla s 3:1, a nato takoj izgubila servis, nato pa še drugič zapored ukradla tekmeci servis. V osmi igri je imela pri vodstvu kar štiri priložnosti za zmago, a je Italijanka nekako le zdržala. V naslednji igri rešitve več ni bilo, saj je Stakusic igro dobila brez izgubljene točke.

Sorodna novica Favorizirane Italijanke po petih urah le strle odpor Slovenk

"Zelo sem srečna in počaščena, da sem lahko igrala ta teden. To je bil najboljši teden v mojem življenju," je na igrišču dejala Stakusic. Mlada Kanadčanka letos ni odigrala niti enega dvoboja v glavnem delu turnirjev WTA.

Fernandez posel končala še hitreje

Drugi obračun je bil še manj izenačen, saj je Leylah Fernandez za zmago potrebovala uro in 39 minut. Prvi niz je bil izenačen do 2:2, Kanadčanki je nato uspelo nanizati štiri zaporedne igre, s čimer je pod streho spravila prvi niz.

V drugem nizu je Fernandez brejk uspel že v tretji igri, s katerim je suvereno nadzirala dvoboj in ga pripeljala k zgodovinskemu koncu.

Kanadčanke v žep pospravile 2,4 milijona ameriških dolarjev
Kanadčanke, ki jih kot kapetanka vodi Heidi El Tabakh, so postale 13. ekipa v zgodovini tega tekmovanja z zmago, na teniškem prestolu pa so zamenjale Švicarke, lanske prvakinje iz Glasgowa. Italija je doslej nazadnje slavila leta 2013.

"Ne vem, kaj naj rečem. Tako sem ponosna na to ekipo, ta dekleta so neverjetna. To so uresničene sanje," je po finalu dejala kapetanka El Tabakh.

Poleg kultnega pokala BJK so Kanadčanke prejele še jakne Billie Blue in 2,4 milijona ameriških dolarjev, rekordni znesek za ta ženski ekipni turnir.

Leylah Fernandez zagotovila naslov pokal Billie Jean King Kanadi

Slovenija prvič v polfinalu

Italija je v soboto v prvem obračunu premagala Slovenijo z 2:0, Kanada pa je bila boljša od Češke z 2:1. Tekmovanje pod tem imenom poteka tretje leto zapored. Leta 2021 je bila najboljša Rusija, lani pa Švica.