Edmonton je suvereno v petih tekmah opravil z Los Angelesom, ki tretje leto zaporedoma končuje sezono z izpadom v 1. krogu končnice proti Oilersom. Foto: AP

Ob zaostanku z 1:3 za Anžeta Kopitarja in soigralce je štela le zmaga v severni Alberti, ki pa je niso dočakali. Igra z igralcem več je udarno orožje Edmontona, na katero Los Angeles nikakor ni našel odgovora.

"Vsekakor veliko razočaranja, že tretje leto zapored. Posebne postavitve so nas močno prizadele v tej seriji. V določenih delih dvobojev smo prevladovali, narekovali ritem, a to moraš početi bolj pogosto, če želiš zmagati v seriji," je razplet dvoboja na kratko povzel kapetan Anže Kopitar. 36-letni Hrušičan je v desetem nastopu v končnici petič zapovrstjo pot končal v prvem krogu.

Anže Kopitar je zadnjo tekmo sezone 2023/24 sklenil z –2, strelom v okvir in enim zgrešenim strelom, 5 naleti, izgubljenim ploščkom in buliji 15/22 (68 %) v 29 izmenah za 20:51 igre. Foto: AP

V rednem delu sezone drugi najboljši penalty kill lige je v končnici popolnoma odpovedal (45 % oz. devet prejetih golov ob izključitvah!), kar je pod črto tudi odločilo dvoboj že po petih tekmah v korist Connorja McDavida, Leona Draisaitla in preostalih Naftarjev. Sočasno Kralji niso izkoristili niti enega izmed 12 powerplayjev na petih tekmah serije.

Izgovorov ob vprašanju o sodniških odločitvah ni iskal. "Četudi so bile dvominutne kazni, moraš svoje delo opraviti tudi s hokejistom manj na ledu. In ne govorim le za današnjo tekmo, tako je bilo na vseh preostalih. Pokazali smo, da smo močni in lahko narekujemo ritem, a to moraš početi pet, šest, sedem tekem zapovrstjo brez večjih nihanj," je še dodal kapetan Kopitar.

Desetletje čakanja na napredovanje Kraljev

Najmanj konkurenčna predstava Kraljev v treh zaporednih soočenjih z Edmontonom bo najverjetneje prinesla nove spremembe v južni Kaliforniji, kjer Los Angeles že vse od drugega naslova prvakov leta 2014 čaka na napredovanje prek 1. kroga končnice. Kapetan Anže Kopitar končuje letošnjo končnico že po petih tekmah, pri čemer je vse tri točke dosegel na drugi tekmi, ki jo je odločil v podaljšku in poskrbel za edino slavje Kalifornijcev.

Alex Laferriere je ob izteku prve tretjine izničil uvodni gol Evanderja Kana. V 24. minuti je na podajo Arvidssona iz zapestja Skinnerja premagal Blake Lizotte za vodstvo Kraljev z 2:1. Gostje so za nekaj minut ustavili Naftarje in na videz prevzeli nadzor nad igro, a nato so se začele izključitve na obeh straneh.

Connor McDavid je na petih tekmah proti Kraljem zbral kar 12 točk, Leon Draisaitl pa 10 točk, Zach Hyman pa je sedemkrat zatresel mrežo Los Angelesa. Foto: AP

Nemec poskrbel za zmagoviti preobrat

Kot v celotni seriji je Los Angeles ob igralcu več igral impotentno (12 powerplayev brez gola!), medtem ko Edmonton ob številčni premoči zabija kot za stavo. Leon Draisaitl je najprej v 28. minuti izenačil, nato je v 33. minuti zadel le štiri sekunde po izteku gostujoče kazni za Gavrikova. Nemškemu ostrostrelcu je obakrat podal kapetan Edmontona Connor McDavid.

Piko na i preobratu v drugi tretjini je postavil Zach Hyman, od katerega se je strel Evana Boucharda odbil v mrežo vsega tri sekunde po izteku zadnje kazni Kalifornijcev, ki si jo je prislužil Doughty. Formalno so Kingsi izničili omenjeni dve izključitvi, a dejansko sta gola padla še ob postavljenem powerplayu Oilersov.

Kempejev gol upanja prišel prepozno

Edmonton se bo v drugem krogu končnice pomeril z boljšim iz para Vancouver – Nashville, v Kanadi pa Oilersi veljajo za največje upanje, da po daljnem letu 1993 vendarle Stanleyjev pokal osvoji klub iz domovine hokeja. Foto: Reuters

V zadnji tretjini so Kralji prevzeli pobudo, a precej jalovo. Pravi pritisk je prišel šele v zadnjih minutah, ko so ob umaknjenem vratarju ob razmerju igralcev 6 na 5 znižali na 3:4. Streljal je branilec Matt Roy, plošček v gol pa je preusmeril Adrian Kempe, pred golom pa je pogled vratarju zastiral Kopitar. V zadnjih dobrih dveh minutah ni bilo prave nevarnosti niti resnih poskusov iz obupa in Edmonton se veseli tretje zaporedne zmage nad Los Angelesom ter novega igranja v polfinalu Zahodne konference.

Prihaja velika prevetritev od slačilnice do pisarn

Kaj zdaj? Hokejska javnost v Los Angelesu in poznavalci Lige NHL napovedujejo velike spremembe. Na nitki visi služba generalnega menedžerja Roba Blaka in njegovega štaba, bržkone tudi trener Jim Hiller ne bo postal stalni strateg, igralski kader čaka prevetritev. Kingsi so se namreč z menjavami in pogodbami spravili v hude škripce pri spoštovanju salaryja capa.

"Trenutno ne govorimo o ničemer. V slačilnici je bilo tiho, to bo razmislek za prihodnje dni," je še o sezoni in prihodnosti dejal slovenski as. "Izpadli smo iz končnice, kar ni dober občutek, sploh ne proti istemu moštvu tri leta zapovrstjo."

Edmonton že tretje leto zapored izločil Kralje v uvodnem krogu

Prvaki na robu izpada

Tretji gol Jason Robertsona v končnici. 24-letni levokrilni napadalec je doma iz Arcadie v okrožju Los Angelesa, njegovi starši so bili navijači Kraljev in zato že zgodaj začel igrati hokej ter je zdaj eden izmed najboljših ameriških igralcev in nosilec igre Dallasa. Foto: Reuters

Na peti tekmi dvoboja Dallas – Vegas je prvič zmagala domača zasedba. Po dveh uvodnih domačih porazih so Teksašani dvakrat slavili v Las Vegasu, zdaj pa so s 3:2 dobili peto tekmo in povedli s 3:2 v zmagah. Po izmenjavi štirih golov v prvih 12 minutah tekme je odločitev padla ob koncu druge tretjine, ko je ob igralcu več tretjič v seriji zadel Jason Robertson, ki je v mrežo pospravil lastni odbitek. Do konca je Jake Oettinger (25 obramb) ukrotil vse strele gostov in branilci Stanleyjevega pokala so po preobratu na robu izpada.

Zahod, 1. krog:

EDMONTON – Los Angeles 4:1
4:3 (1:1, 3:1, 0:1)
Kane 11., Draisaitl 28., 33., Hyman 40.; Laferriere 20., Lizotte 24.
Obrambe: Skinner 18; Rittich 22.

DALLAS – VEGAS 3:2
3:2 (2:2, 1:0, 0:0)
Dadonov 6., Duchene 9., Robertson 37.; Stone 4., Carrier 13.

FLORIDA – Tampa Bay 4:1

V odebeljenem tisku stanje v zmagah. Igrajo na štiri zmage po sistemu 2-2-1-1-1.