Španci so dobili zadnji dve medsebojni srečanji (SP 2023 in EP 2020), Slovenci pa imajo iz olimpijskih kvalifikacij lepe spomine na leto 2016, ko so bili boljši s 24:21. Foto: Reuters

Če je Španija na uvodni tekmi olimpijskega kvalifikacijskega turnirja s kar 39:27 premagala Bahrajn, pa je Slovenija po dvojnem preobratu ugnala Brazilijo z 29:28.

"To je bila izjemno trda tekma. Na koncu smo dosegli želeni rezultat, ampak ta je visel v zraku cel drugi polčas. Žal mi je tistih nekaj minut v drugem polčasu, ko smo prišli na plus štiri, takrat se mi zdi, da se je tekma nekako lomila," je dramo z Brazilci povzel Miha Zarabec, ki je po poškodbi kapetana Jureta Dolenca in strelskem mrku sredi drugega polčasa prevzel organizacijo igre v zadnjem delu tekme. Med 43. in 50. minuto Slovenija ni dosegla gola, Brazilija pa je z delnim izidom 6:0 iz -4 prešla v vodstvo s +2.

Sorodna novica Spektakularen preobrat, Janc in Novak junaka zmage nad Brazilci

Zmagovalec že potrjen udeleženec OI-ja

"Na koncu mislim, da smo vseeno lahko srečni, da se je izteklo, kakor se je. To je narava tovrstnih turnirjev, na katerih lahko pričakuješ dan za dnem težke preizkušnje. Prepričan sem, da bomo lažje igrali proti Špancem, kot smo proti Brazilcem," je prepričan Zarabec po nenavadni zmagi, ki jo je z edinim golom tik pred iztekom tekme zagotovil desno krilo Domen Novak.

Gostitelji turnirja v Granollersu, v bližini Barcelone, so v prednosti tako domačega terena kot zaradi nekaj dodatnih ur počitka in predvsem zanesljive prve zmage. Slovenci so morali hitro prespati tesno zmago nad Brazilci. Nagrada je vabljiva: zmagovalec petkovega "finala" bo že potrjen udeleženec Pariza 2024. Poraženec bo nato odvisen od razpleta zadnjega kroga kvalifikacij v nedeljo, ko bo najprej Slovenija igrala z Bahrajnom, nato pa Španija z Brazilijo.

V primeru kroga ekip z istim številom točk odloča razlika v golih na medsebojnih tekmah. Torej, če bi Španci, Slovenci in Brazilci imeli na koncu po dve zmagi, se najprej gleda razlika samo na medsebojnih tekmah omenjenih treh ekip.

Slovensko obrambo po Brazilcih z Bryanom Montejem čaka nov izziv – Španci, pri katerih je proti Bahrajnčanom strelsko s 7 goli izstopal Daniel Fernandez, levo krilo Stuttgarta. Foto: EPA

Dolenec izgubljen, Cehte pod vprašanjem

Selektor Uroš Zorman je že takoj po tekmi potrdil, da je izredno malo možnosti, da bi kapetan Jure Dolenec lahko zaigral že nocoj. V 6. minuti četrtkove tekme si je namreč zvil gleženj in hitro je bilo jasno, da je zanj konec tekme.

Boljši so obeti za drugega ranjenca s prve tekme: Nejc Cehte je v drugem polčasu prejel udarec v levo oko. Nastop Cehteta na tekmi s Španijo je še pod vprašanjem, je sporočila Rokometna zveza Slovenije, ki je hkrati potrdila, da kapetan Dolenec izpušča petkovo tekmo.

Iz Granollersa potrjujejo, da Dolenec ne bo igral in da ga bo v postavi za tekmo s Španci zamenjal Tim Cokan. Foto: RZS

Dodana Cokan in Mitja Jance

Zato je selektor Zorman na reprezentančni seznam dodal dve imeni: Tim Cokan in Mitja Janc, oba iz Celja Pivovarne Laško. Izmed 18 igralcev na spisku nato selektor izbere šestnajsterico za samo tekmo. 22-letni desno krilo Cokan bo zamenjal Dolenca, 20-letni srednji zunanji rokometaš Mitja Janc, mlajši brat Blaža Janca, pa bo menjava za Cehteta, če ne bo dobil zelene luči.

Medsebojno zadnja leta precej uravnoteženo

Španija in Slovenija sta se nazadnje pomerili na lanskem svetovnem prvenstvu, na katerem je Španija zmagala z 31:26. Na splošno so Španci medsebojno precej boljši: 10 zmag na 13 srečanjih od leta 2002. Vendar so Španci močno razočarali na januarskem evropskem prvenstvu, Slovenci pa so od leta 2016 precej bolj enakovreden nasprotnik (2 zmagi, 1 neodločen izid, 3 porazi).